Az alábbi információk már nem aktuálisak, az ISON üstökös napközelpontját átlépve megsemmisült, csak némi csóva maradvány lendült túl a közelítés során, így sajnos az üstökös (vagy ami megmaradt belőle) nem látható, mivel fényesedése az üstökösökhöz mérten rapszódikusanés kiszámíthatatlanul változott. Elhalványult és el is tűnt.
Az alábbiakban az üstökösről a Napközelpontján való áthaladás előtti és utáni közvetlen időszakaszból származó észlelések és animációk láthatóak.
Amint a képen látható, az alulról felfelé a Napot megkerülő ISON üstökös (ezen a SOHO képeiből összeállított montázson), látszik, hogy távolodása során (felső szakasz) szinte teljesen feloszlik a Nap sugárzásának hatására.
Egy későbbi kép, az ISON-ról, amely képet szintén egy Napkutató szonda fotózott, a képen a mag (nucleus) csillagszerű nyomának hiánya fedezhető fel. A kép alapján valószínűsítik, hogy a mag, vagy elaprózódott, vagy feloszlott.
A Nap másik oldalán lévő Napkutató szonda képe az üstökös közelítéséről.
A COR2-A szonda felvétele
Az ISON üstökös útja a Nap mellett, látható amint a pénteki előadáson bemutatott módon az ioncsóva kifordul a porcsóva irányából és azzal közel 90°-os szöget zár be (forrás : SOHO)
A pénteki előadáson bemutatott SOHO gif animációja, érdemes megfigyelni a közelítés menetét, valamint a fényességváltozást, és a két csóva (ion, por) az áthaladás utáni szétválását is.
Egy gyorsított videó, különböző eljárásokkal kélszült felvételekből, az ISON közeledéséről és távolodásáról
Alább egy észlelés olvasható:
"2013 11 27-én szerdán Szolnokról a rendkívül tiszta, portól és párától mentes, kitűnő átlátszóságú időben délelőtti 11 órától délután 1 óráig kerestem a megadott helyen a Naptól közel 6.5° távolságra jobbra (nyugatra), saját 25cm átmérőjű Newton távcsövemmel, de a várt és vélt helyen az ég vakító kékségén túl semmit nem láttam. A Napot egy szomszédos épület oldalával "takartam ki" , de még így is teljes árnyékból figyelve sem láttam az üstököst." (SzSz)
Soha ne nézzünk a Napba szűrők és megfelelő óvintézkedések betartása nélkül!
Az ábra is jól mutatja, hogy a Napközelsége idején lévő üstököst, nem szabad távcsővel és még binokulárral sem megfigyelni, de mivel nálunk November 29-én napközben az ábrán látható távolság adatoknál messzebb látható majd, így nagy eséllyel lehet majd megfigyelni 29-én Naplemente után, ha az időjárás is kedvez.
Napközelpontján áthaladva, az üstökös csóvája jelentősen elhalványult, kiterjedése viszont megnőtt
Országunk optikai képe November 28-án reggel. Kristálytiszta verőfényes Napsütés, már csak jó műszerek kellenek és nagy szerencse valamint gyakorlotság az ISON levadászásához.
Országunk hőmérséjleti térképe November 28-án az Időkép szerint, az előbbi térképpel összevetve, a nagy hideg nagy tisztasággal is jár
Helyzetjelentés : a SOHO Napkutató szonda látómezejébe érkezett az üstökös...
Az ISON útja a Napközelsége idején a NASA SOHO Napkutató űrszonda látómezejében
Elkeserítő előrejelzés az Időkép oldaláról. A következő hetek időjárása nem kedvez (legalább is az előrejelzések szerint) a megfigyelésnek.
(Az üstökös képe 2013 november 16-án, Kahler Asten fotóján [Németországból],forrás : spaceweather.com)
Az üstökös helyzete november 28-án 11:30-kor a Naphoz képest
Az üstökös Napközelpontján áthaladva, az esti alkonyati égen figyelhető meg, amint pályáján haladva, lapos szögben halad jobb kéz felé napról napra, alacsonyan a horizont felett. (A kép december 5-ei állapotot mutat Naplemente után.)
Az ISON, a Nap és a Föld helyzete 2013 11 16-án. A 3D-s modellen megfigyelhető az üstökös pályájának nagyfokú meredeksége, amint közel nyíl egyenesen halad a Nap felé. (A vörös a Merkúr, a szürke a Vénusz, a zöld a Föld pályájának ellipszisét mutatja)